Jak si vybrat vhodnou jazykovou školu?

Následující seznam bodů vám může pomoct při rozhodování o výběru vhodné jazykové školy. Záležitosti zde uvedené si snažte při výběru uvědomit a vytvořte si určitý seznam preferencí, nároků a požadavků, které by škola měla splňovat. Každá jazyková škola totiž není stejná a jste to přece vy, kdo hledá tak, aby byl nakonec spokojený. Možnosti jsou veliké, nebojte se proto si vybírat!

 1. Kvalita
 2. Pokud to se studiem cizího jazyka myslíte opravdu vážně, měla by kvalita jazykové školy stát jednoznačně na první místě. Jazykových škol je spousta a liší se především úrovní kvality výuky, od které se pak samozřejmě odvíjí následná cena kurzu. Šetřit zrovna na tomhle místě však ale není nejlepší nápad.


 3. Jazyk
 4. Ne na všechny světové jazyky školy kurzy nabízejí. Některé školy požadovaný cizí jazyk neučí, jiné třeba ano, ale ne na úrovni znalosti, kterou byste potřebovali. Zvláště u nevšedních jazyků typu finština, švédština, nebo exotických jazyků to nebude snadné. Výuka evropských jazyků je však v nabídkách hojně zastoupena. Proto se výběru školy věnujte pečlivě. Některé školy jsou také schopny zajistit požadovaného lektora v případě, že daný jazyk nevyučují.


 5. Cena
 6. Jak již bylo uvedeno v prvním bodě, neměla by cena jít na úkor kvality. Za kvalitní jazykové služby se dnes náležitě platí, často je v takových případech spokojenost na obou stranách. Dejte si však pozor, aby kurz nebyl „jen“ drahý bez odpovídající kvalitativní protihodnoty. Cena se samozřejmě bude odvíjet také od umístění jazykové školy. V oblastech bez větší konkurence bude pravděpodobně vyšší. Pobočky špičkových zahraničních jazykových institutů budou samozřejmě patřit mezi nejkvalitnější, ale také nejdražší.


 7. Lektoři
 8. Budete-li mít možnost získat informace ohledně lektorů dané jazykové školy, určitě tak udělejte. Výuka vedená rodilými mluvčími či kvalitními a řádně kvalifikovanými českými lektory je samozřejmě tou nejlepší volbou. Mnohé jazykové školy také nabízejí možnost nahlédnout do probíhající výuky a poznat, jací lektoři jsou a jak výuka probíhá.


 9. Lokalita
 10. Umístění a vzdálenost jazykové školy bude hrát roli tehdy, když budete do kurzu dojíždět po práci či po škole. Velké vzdálenosti budou jistě nepříjemné z hlediska času stráveného dojížděním. Negativní nálada již při příchodu se přece jenom do kvality výuky promítne. Podobně tak únava. Některé jazykové školy dokáží vyjít individuálnímu klientovi vstříc a lektor může dojíždět za ním domů nebo na libovolné domluvené místo.


 11. Požadovaný druh kurzu
 12. S výběrem vhodné typu kurzu souvisí především váš požadavek na to, co byste se chtěli v příslušném kurzu naučit. Jazykové školy nabízejí velké množství různě navržených kurzů, které se specializují na výuku určitých dovedností od základního všeobecného procvičování, prezentace až po specializované odborné kurzy pro managery. Předem si proto ujasněte, co byste se chtěli v kurzu naučit. Podle toho si pak vyberte.


 13. Způsob výuky
 14. Zjistěte si dopředu, jak v dané škole výuka probíhá, případně se tam přijďte podívat. Řada škol již dnes používá moderní metody a technologie v čele s počítači a multimedii a výuka probíhá v atraktivních a stimulujících prostředích. Často se také školy snaží studenty psychologicky posílit a vystavovat je tlaku okolí, aby se naučili komunikovat ve skupině a nebáli se projevit svůj názor a mluvit. Ne každému však takový způsob výuky vyhovuje. Proto si dobře zjistěte, jak to v dané škole probíhá, abyste nebyli překvapeni a necítili se tam nepříjemně.


 15. Intenzita výuky
 16. Různé kurzy nabízejí také různou intenzitu výuky jazyka. Ujasněte si, jestli vám vyhovuje kratší pravidelná výuka po delší dobu, nebo spíše potřebujete intenzivní výuku v co nejkratším čase. Nebo z důvodu náročného zaměstnání máte čas až o víkendu? Od toho se bude odvíjet cena kurzu, atd. Intenzivní výuka je ideální pro přípravu ke zkouškám, pozvolná pravidelná pak udržuje vaše jazykové schopnosti na dobré úrovni.


 17. Jazykové zkoušky
 18. Pokud chcete absolvovat některou z uznávaných jazykových zkoušek a získat certifikát, pečlivě si ověřte, jak která jazyková škola dokáže své studenty ke zkouškám připravit, jak jsou studenti úspěšní a na které jazykové zkoušky škola kurzy vede. Především Cambridgeské zkoušky nejsou levnou záležitostí a tak rozhodně stojí za námahu si vybrat tu školu, která vás na zkoušku kvalitně připraví.